Nové koště

Nové koště prý dobře mete. Nevím. Já při změně zaměstnání naštěstí nedostala do ruky smeták, ale klávesnici a myš. I tak se to neobešlo bez několika menších či větších faux pas. Aby moje zlámané štětiny k něčemu byly, sepsala jsem pár rad a postřehů po prvních měsících v nové práci.

1.
Neoslovujte kolegy. Ne proto, že jste nevychovaní, prostě si nepamatujete, jak se kdo jmenuje. A „hej ty“, „kámo“, „zlatíčko“ nebo „kolegyňko“ jsou slova, která by neměl nikdo vypustit z úst, ani kdyby za nimi hořelo.

2.
Když nevíte, předstírejte zaneprázdněnost. Obecné pravidlo. Možno použít kdekoliv, nejen v práci. I když při jistých, zvláště intimních partnerských chvílích jeho užití nejprve bedlivě zvažte.

3.
Nepředstavujte se do telefonu jménem firmy, kde jste pracovali předtím. Většinu volajících to dost zmate. Ti ostatní se přizpůsobí a začnou řešit úplně jiný problém, než kvůli kterému původně volali.

4.
Nesnažte se zapojit do hovoru, pokud nejste vyzváni. To, že jste nevzdělaný balík, nemusejí zjistit hned na počátku, když jste ještě ve zkušební době.

5.
Naučte je svoje jméno. Třeba upečte sušenky a napište všem e-mail, že jsou na vašem stole. Jakmile si zapamatují vaše jméno, bude všechno jednodušší. Znáte to, jak tomu dáte jméno, je těžší se s tím rozloučit…

6.
Nedělejte všechno na 100 %. Jak byste se pak mohli zlepšovat?

7.
Zjistěte o každém kolegovi jednu zajímavost a použijte ji v hovoru. Ostatní pak budou mít pocit, že je znáte a zajímáte se o ně. Je dobré u toho neskončit a časem o druhých zjistit i další věci. Přeci jen, každé téma se jednou vyčerpá a bavit se s někým o běhání, i když už dva roky nevyběhl je ostuda.

8.
Všechno si pište. Nejlépe tak, abyste to po sobě přečetli. A pochopili. 

9.
Nebojte se nových výzev. Kdo by tušil, že se třeba budete učit znovu podepisovat. Poslíčkovi na dotykový displej. Bříškem prstu. 

10.
Nenechejte se ničím z předchozího rozházet. Je to jen práce, nejde o život. Tedy pokud nepracujete jako záchranář, pak o život jde a vy se rozhodně neřiďte radami, které si přečtete někde na internetu.