Silnější pes

Říká se, že diplomat je někdo, kdo vás pošle do hajzlu a vy se tam ještě budete těšit. Dnešní politici bohužel nejsou diplomaté, pošlou vás většinou jenom do toho hajzlu. Říká se také, že silnější pes… Však víte. Slušná dívka tohle slovo nenapíše, ani nevysloví. Nemělo by se vyskytovat nikde v oficiálním veřejném prostoru. A tím spíš by se podle něj neměl nikdo chovat. 

Vezměme si ale dvě nejvýraznější osobnosti současné politiky – Miloše Zemana a Andreje Babiše. Za ústní projev obou pánů by se leckdy nemusel stydět dlaždič. Jsou slova, která nám vyklouznou v afektu. Nemělo by to však být za řečnickým pultíkem ve sněmovně, ani při živém vysílání rozhlasu či televize. A pokud bychom hodnotili jejich chování – kompromis, uznání chyby, omluva – tyhle termíny nejsou v jejich slovníku. Velcí státníci měli vždycky jistou úroveň a způsoby, jakými dosahovali svých cílů. Slušnost, jemné umění diplomacie. Tyhle termíny dříve něco znamenaly. Dnes jsou považovány za slabost. Moc a vliv má ten, kdo si za každou cenu prosadí svou. A nevadí mu „jít přes mrtvoly“. Je hezké, že se naše země snaží přiblížit Západu. Ale tím Západem by neměl být americký prezident Donald Trump.

Stát jsem já. Miloš Zeman, nekorunovaný vládce ČR. Bez mého souhlasu se tady nikomu nepohne ani vlásek na hlavě. Moje názory jsou jediné, které okolní svět potřebuje slyšet. Moje pravdy jsou nezpochybnitelné a moje moudrost nekonečná. Jsem králem této země, takže necháte mého šaška Jiřinu dělat a říkat, co uzná za vhodné. Jsem polobůh a proto je moje tělo jako chrám. Budu navždy mladý a zdravý. Nezdá se vám to, co jsem řekl? Hlupáci, je to bonmot!

Čaulidi. Andrej Babiš, šéf naší velké rodinné firmy s názvem Česká republika. Ve dne v noci na vás makám, takže skoro nestíhám snít, když náhodou spím. Moje strana, pardon, hnutí, není hnutím jednoho muže, bez kterého se nepohne, jak by se vám mohlo zdát, ale seskupením profesionálů, kteří se snaží, abychom se všichni měli líp. A když ne všichni, tak aspoň my. Teda já. Já, hrdina, pardon, chtěl jsem říct obyčejný člověk, který se stal obětí zlé bytosti jménem Účelovka, která se usadila na Čapím hnízdě, který nyní bojuje zuby nehty za svou nevinu. Mám číslo na všechny správné lidi v republice. A taky složky. Pokud jste slyšeli, že jsem ve skutečnosti Prchal, tak tomu nevěřte. Jo, a za všechno může Kalousek!

Ale kdo je silnější pes? Zkušenější je jistě Miloš Zeman. Premiérem už byl. Teď je prezidentem. Je prezident víc? Kdo má větší moc? Zeman neustále dává najevo, že on je ten, kdo má poslední slovo. A zkouší, kolik ústava snese. Ale přiznejme si to, v ČR je prezident spíše reprezentativní figurkou. Premiér je ten, kdo ovlivňuje nové zákony, má své lidi na ministerstvech, rozděluje peníze, má všechno pod palcem. A je zároveň miliardář.

Tenhle souboj“ se zdál poměrně jasný. Alespoň v říjnu, kdy jsem článek psala. Teď už si tak jistá nejsem. Pokud je prezident figurkou, tak ta figurka právě dala šach. A rozhodla se změnit pravidla. Z gentlemanské hry se stává hazard. Napětí roste a sázky se zvyšují. Prohra nepřipadá v úvahu. Časem však bude muset jedna strana sklonit hlavu, svěsit ocas a jak se říká: silnější pes m…