Zakřičet si na Letné…

… má sakra velký smysl. A sakra velký důvod.

To se jednoho dne proberete, dejme tomu třicet let po Sametové revoluci a zjistíte, že jsou zpátky. Komunisté nám už zase vládnou. Svět se posunul, a tak jsou někteří v kolonce „bývalí“, jiní uctívají srp a kladivo otevřeně a zbytek se zabarvil rovnou do hněda. V zádech aparát a finance soudruhů z Ruska a Číny. No a pak samozřejmě sebranka lapků, která krade vše, co není přibité. Namátkou vyberme dva s přezdívkou Vlekař a Pumpař. To máme za to, že Češi nakupují zásadně ve slevě. Co moc nestojí, nemá pro nás očividně valnou cenu.

Odehnat nás od knedlíků a ovaru k občanským protestům je vskutku fuška. Ale gratuluji soudruzi, zvládli jste to. Nám už totiž nejde jen o ta plná břicha, ale i to, abychom se nemuseli stydět, že jsme Češi. Je nám trapné, když poučujete svět a neumíte postavit ani kus dálnice. Nechceme, abyste naším jménem brali cizí peníze, které pak ukradnete. Nechceme každý den snášet urážky, které na nás plive kdejaké nemehlo.

Jo, demokracie je o volbách a každý by měl v první řadě volit. To ale neznamená, že budeme další čtyři roky držet ústa, byť nám přesně tohle pořád radíte. Tohle je taky náš stát, i my ho platíme, i my v něm žijeme. Jsme jeho akcionáři, dnes sice minoritními, ale ukrást si ho nenecháme. Jiný stát nám ostatně nikdo nedá. A vy prostě lžete. Sliboval někomu premiér před volbami, že budeme z našich daní platit jeho firmy? Ostatně platit jeho firmy z daní německých či belgických daňových poplatníků není o nic lepší. Sliboval někomu premiér, že kvůli svému trestnímu stíhání rozvrátí justici? Ani náhodou. Programem této země nemohou být jen stále eskalující problémy politického podnikatele a vzteklé lucidní sny bývalého socialistické prognostika. Slibovali jste dálnice, rychlovlaky, inovace, profesionály na každé židli a motýle. Zatím máme jen z ostudy kabát, vršící se dluhy, lety trvající nehybnost, rozklad. Co hůř, žádný plán co dál. Program na listnáče si strčte někam, stejně určitě neexistuje.

Bylo by zas hezké žít v zemi, kde můžete vlastním dětem s hrdostí ukazovat prezidenta v televizi s puštěným zvukem. Bylo by hezké mít premiéra, jehož projevům se nesměje polovina občanů. A vůbec by bylo skvělé, kdyby se už zase začalo něco pořádného stavět, protože my tady budeme žít ještě dlouho, o našich dětech ani nemluvě.

Protesty mají smysl, i kdybychom měli na změnu čekat další roky. Jen pasivní společnost si nakonec musí vypít kalich hořkosti až do dna. Chtěl bych říci, že pokud po Babišovi a Zemanovi zůstane alespoň živá občanská společnost, mělo to všechno nějaký smysl. Už teď je ale jasné, že tento nákup nebude ve slevě.