Z ohrádky do pohádky

Jsou na světě věci, které bychom dětem do rukou raději svěřovat neměli. Původně jsem vám je teda chtěla vyjmenovat, ale tolik času nemáte ani vy, ani já.

Co chci vlastně říct…

Konečně se mi dostalo té cti, že můžu svému mláděti číst pohádky před spaním. Všude ticho, ostré hrany nábytku a domečků z lega zjemňuje teplé světlo lampy, které se zároveň odráží ve tvářích matky i dítěte…

Když se ozve jemné „konec“, víčka posluchače pomalu ztěžknou, matka ho políbí na čelo a odebere se do svého pokoje…

Romantika jako blázen, že?
No… tak ještě že to tak vůbec… ale VŮBEC nevypadá!

Jak známo, děti mají kouzelnou schopnost zničit vše, co není tři metry nad zemí, přibité a obalené zeleninou. Jde to ale mnohem dál! Oni totálně zničí dokonce i věci, které se nedají uchopit ani poslintat! Psychickým zdravím matky počínaje, pohádkou konče.

Když už toho Antikrista nalámete do sprchy, pyžama a postele, láskyplně mu omezíte přívod vzduchu, aby se uklidnil a poslouchal, může se zdát, že máte vyhráno.
CHYBA!

První zádrhel je to, že spoustě výrazů vaše dítě prostě nerozumí, takže se ob větu ptá a znehodnocuje váš dokonalý přednes. Paseka, dřevorubec, světnice… loupežníka, toho tedy zná z televize, to se mu musí nechat. A velmi ho zaujal výraz „dědictví“.

No, od té doby se na noc raději zamykám…

Dalším problémem je absolutní nepochopení situace a doby, ve které se příběhy odehrávají.

Třeba o Jeníčka s Mařenkou měl obavy hned, jakmile vyrazili do lesa. Bylo totiž jasné, že se jim okamžitě odpojí wi–fi, nepůjde GPS, takže nejenže si nezavolají Ubera, ale přijdou i o všechny ty nachozené kroky a ani o tom nebudou moct tweetnout.

Poslední kapkou jsou sklony k vlastní tvorbě. Takže se vám lehce může stát, že Karkulku nezachrání myslivec, nýbrž Wolverine, Popelce budou luštěniny přebírat Angry Birds, královský kočár je nanejvýš trapný, protože to není Optimus Prime, a Kocour v botách určitě nebyl kastrovaný, jinak by totiž celý den jen chrápal a lízal si kulk… rány…!

Někdy je i to čtení před spaním pěkný adrenalin… ale člověk si na všem musí umět najít to hezké. Takže se pohodlně usaďte, měňte hlasy, vysvětlujte, založte Pyšné princezně Instagram, Pejsek s Kočičkou ať s dortem vyhrají Prostřeno, pláněmi království se můžou ploužit hordy zombíků a tříhlavá saň ať padne v souboji s Godzillou…

Vždyť přece v tomhle světě je možné úplně všechno. Tak si to užijte…