Generace :)

Husákovy děti, generace X, Y, Z. U poloviny z nich ani nevím, čím jsou specifické a kdy se narodili lidé, kteří jsou touto generací. Když se podívám kolem sebe, a zamyslím se, čím se odlišujeme od těch, kteří žili v dobách minulých, napadá mě jedna základní věc, se kterou se setkávám několikrát denně a dělá ji prakticky každý. Jsme generace 🙂

Zkuste si s někým psát bez smajlíků nebo emoji. Po druhé zprávě si bude myslet, že jste na něj naštvaní. Humor nepochopí, u smutné zprávy si bude myslet, že jde o ironii a urazí se. Vždyť emoji a smajlíky už používají i veřejně známé osobnosti, novináři, politici, vláda. Snad je to předznamenáním doby, kdy zapomeneme číst. Nebo minimálně při čtení přemýšlet. To už se děje. Připomíná mi to trochu komediální sitcomy s publikem. Stejně jako tam nám napovídají, kdy se smát a kdy být smutní. „Čau lidi, včera se nám to ve sněmovně zase povedlo…“ Mrkající emoji – přečti si to ještě jednou, abys pochopil, jak jsme vychytralí. Usměvavý emoji v brýlích – udělal jsem něco chytrého, pochvalte mě. Emoji brečící smíchy – pozor, čtenáři! Ironie.

Přemýšlím, jaké to bylo, když si ještě lidé psali dopisy. Nedělali si legraci? Nebyli sarkastičtí? Mysleli všechno smrtelně vážně nebo každý svůj vtip vzápětí vysvětlovali?

„Drahá Anno,

čekám marně na Tvůj dopis a ty stále neodpovídáš. Nevšimla sis snad mého lechtivého dvojsmyslu? Jsem z toho smutný. To, co jsem psal o Tvé matce, byla samozřejmě ironie. Nerozzlobila ses na mne? Tu daguerrotypii jsem přiložil v opilosti. To Ti přece muselo dojít!

S nehynoucí láskou.

Navždy Tvůj Spytihněv“

Prostý text plný slov, myšlenek a obratů, nad kterými se musíte zamyslet, už se dnes nenosí. I smajlíci jsou na ústupu a jejich místo si zabírá stále se rozšiřující skupina emoji. Vracíme se zkrátka k obrázkovému písmu. A když ani to nebude stačit k vyjádření hnutí našich myslí za použití co nejmenší slovní zásoby, přijdou na řadu gify. Theresa May mlátící se hlavou o zeď. Trump zlostně dupající nožičkou nebo třeba Andrej Babiš a Travolta překvapeně hledající střet zájmů.

Gif přece vydá za tisíc slov. Máme se na co těšit.