Co je Grafonam?

Rok 2018 byl pro nás, kteří se již od předminulého ledna scházíme a píšeme, velká jízda. Založili jsme projekt pro notorické psavce, dosáhli dvacetitisícové měsíční čtenosti, nominace na Křišťálovou lupu a v listopadu vydali s Albatrosem knihu. So far so good.

V lednu jsme pak Surinam pohřbili. Ne proto, že bychom se nakapsovali a teď už nemusíme nic dělat, jak nás někdo obvinil na Twitteru. Dokonce ani ne kvůli čtyřdenní „aféře“ jedné z našich autorek. Jednoduše proto, že jsem odešel z čela firmy, která projekt podporovala, a ta o další provozování nemá zájem. Ne tak my a díky bohu ani čtenáři. Přišlo nám samozřejmě líto nacpat naše milované dítě do babyboxu a vzali jsme tedy celou záležitost jako impuls k vymyšlení něčeho ještě lepšího.

Předně název konečně otevřeně přiznává, co nám někteří naustále strkali pod nos. Jsme banda grafomanů. My spíše mluvíme o zálibě v psaní a zálibě ve vědomí, že nás čte celkem dost lidí. Psaní je totiž přímo spojené se schopností přemýšlet a formulovat. Čím více nás bude psát o věcech, které prožíváme nebo sledujeme kolem, tím lepší to tady bude. A „grafo“, to se obecně málo ví, je také kdysi tak populární tabulka, na kterou můžete cokoliv napsat či nakreslit a po zatřepání zase vše zmizí. Tak nějak nám to přišlo velmi podobné věcem, které děláme.

Když už jsme u lepšího Česka, rozhodli jsme se k propojování Grafonamu s dalšími podobnými projekty. Žádné ploty, žádné hranice, žádné malé písečky. Chceme vám přinášet články od lidí, kteří svým záběrem přesahují naše tradiční zaměření. Doufáme, že díky nim načerpáme inspiraci k věcem, které by nás jinak nenapadly.

I nadále chceme podporovat a dávat prostor novým autorům. Ne každý má schopnost sednout si a napsat článek v kvalitě Karla Čapka. Sami toho nejsme schopni. Ale víme, že psaní je disciplína a máme už dostatek zkušeností a platformu ku pomoci lidem, kteří ji chtějí pro radost provozovat. Pokud tedy máte zájem, pošlete nám vaši prvotinu, rádi se na ní podíváme.

Jinak se můžete samozřejmě těšit na články od autorů, které znáte již z minula. Několikaměsíční půst nám dovolil načerpat inspiraci a síly pro sezónu 2019. Naši skvělí designéři připravili nový web a logo, tedy nic nám už nebrání pustit se do práce a čekat, co nám letošek přinese.

Za všechny z Grafonamu
Pavel Jechort